Fizičke osobe obrtnici, slobodna zanimanja i ostale djelatnosti izjednačene s obrtnicima obveznici poreza na dohodak mogu promijeniti način oporezivanja.
Odluka o načinu oporezivanja donosi se dobrovoljno kod početka obavljanja djelatnosti ili do kraja tekuće kalendarske godine za slijedeću kalendarsku godinu ili to može biti propisana obveza kada se ispuni samo jedan od uvjeta određenih Zakonom o porezu na dobit.
Dobrovoljan prelazak, na vlastiti zahtjev, s oporezivanja porezom na dohodak na oporezivanje porezom na dobit propisuje članak 26. Zakona o porezu na dohodak (Narodne novine br. 177/04. do 135/13.). Zahtjev za dobrovoljan prelazak s oporezivanja porezom na dohodak na oporezivanje porezom na dobit treba podnijeti nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 31.12.2013. za 2014. godinu.
Članak 2. Zakona o porezu na dobit (Narodne novine br. 177/04. do 22/12.) propisuje i uvjete za obvezanu promjenu načina oporezivanja, a ti su uvjeti:
• ukupni primitak veći od 2.000.000,00 kn (bez PDV-a) ili
• dohodak veći od 400.000,00 kn ili
• vrijednost dugotrajne imovine veću od 2.000,000,00 kn ili
• zapošljavaju prosječno više od 15 radnika .
Kada se promijeni način oporezivanja, člankom 29. stavkom 4. Zakona o porezu na dobit propisano je da porezno razdoblje i obveza plaćanja poreza na dobit i vođenja poslovnih knjiga, prema propisima o računovodstvu za poduzetnike fizičke osobe počinje od početka poreznog razdoblja koje slijedi nakon poreznog razdoblja u kojemu su ispunjeni propisani uvjeti.
Obveze prestaju završetkom poslovne godine za koju Porezna uprava donese rješenje o prestanku obveza plaćanja poreza na dobit i vođenja poslovnih knjiga po propisima o računovodstvu, ali ne prije isteka roka od 5 godina. Samo u opravdanim slučajevima taj rok može biti i kraći.
Što se smatra ukupnim primitkom većim od 2.000.000,00 kn?
Ukupnim primitkom smatraju se ukupno naplaćeni poslovni primitci u 2013. koji su evidentirani u knjizi primitaka i izdataka bez PDV-a.
Što se smatra dohotkom većim od 400.000,00 kn?
Zakon o porezu na dohodak člankom 19., stavkom 1. dohodak od samostalnih djelatnosti je razlika između poslovnih primitaka i poslovnih izdataka u poreznom razdoblju (2013. godini). To je dohodak koji je iskazan na pregledu poslovnih primitaka i izdataka koji se prilaže DOH obrascu.
Kako utvrditi je li vrijednost dugotrajne imovine veća od 2.000,000,00 kn?
Za ispunjenje ovog uvjeta vrijednost dugotrajne imovine promatra se po knjigovodstvenoj vrijednosti. Knjigovodstvena vrijednost je razlika između nabavne vrijednosti iskazane u popisu dugotrajne imovine (Obrascu DI) i ispravka vrijednosti (akumulirane amortizacije) utvrđene linearnom metodom po redovnim porezno dopuštenim stopama. Za utvrđivanje ispunjenja ovog uvjeta za dugotrajnu imovinu iz popisa nabavljenu do 2005. godine treba primijeniti stope amortizacije prema Pravilniku o amortizaciji (Narodne novine br. 91/94. do 142/97.) i manje vjerojatno Pravilnik o amortizaciji (Narodne novine br.54/01.), a za dugotrajnu imovinu nabavljenu nakon 1. siječnja 2005. primjenjuju se stope amortizacije prema članku 12. Zakon o porezu na dobit.
Kako utvrditi prosječan broj zaposlenih?
Prosječan broj zaposlenih u 2013. godini računa se na način da se zbroje stanja ukupnog broja zaposlenih radnika na kraju svakog mjeseca u 2013. godini i da se taj zbroj podjeli s brojem mjeseci poslovanja u 2013. godini. Ukupnim brojem zaposlenih radnika smatraju se svi zaposleni radnici i oni koji su bili odsutni zbog godišnjeg odmora, bolovanja, rodiljnog dopusta i sl., osim radnika koji su radili na zamjeni. Znači, ako se tim izračunom dobije broj 16 i više ostvaren je ovaj uvjet za promjenu načina oporezivanja.
U slučaju da fizička osoba (obrtnik) nastavlja obavljati djelatnost nakon prestanka djelatnosti prethodnika koji je ostvario uvjete za promjenu načina oporezivanja, nije obvezna promijeniti način oporezivanja, plaćati porez na dobit umjesto poreza na dohodak. Ako se zajednički obavlja obrtnička djelatnost, za ispunjenje ranije navedenih uvjeta za promjenu načina oporezivanja treba uzeti ukupno ostvarene primitke evidentirane u knjizi primitaka i izdataka zajedničke djelatnosti (obrta), ili ukupno ostvareni dohodak zajedničke djelatnosti (obrta), ili ukupnu dugotrajnu imovinu kojom se obavlja zajednička djelatnost. Međutim, ako jedan ili više supoduzetnika istupa iz djelatnosti, a djelatnost se nastavlja dalje, a ispunjen je uvjet ostvarenog primitka, nositelj zajedničke djelatnosti nije dužan prijaviti Poreznoj upravi ispunjenje uvjeta. Ako je ispunjen uvjet zbog visine ostvarenog dohotka, koji se pojedinačno pripisuje osobi ili osobama koje nastavljaju djelatnost, nositelj zajedničke djelatnosti dužan je prijaviti Poreznoj upravi ispunjenje uvjeta i promijeniti način oporezivanja jednako kao i zbog vrijednosti dugotrajne imovine ili broja zaposlenih, pri čemu se te vrijednosti ne mijenjaju istupanjem jedne ili više osoba iz zajedničke djelatnosti.
Ako je ispunjen barem jedan uvjet za obvezanu promjenu načina oporezivanja pisani zahtjev za promjenu načina oporezivanja podnosi se nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 15. siječnja 2014.
Oblik i sadržaj tog Zahtjeva nije formalno propisan pa se podnosi u slobodnoj formi uz navođenje ispunjenog(ih) uvjeta za obvezanu promjenu načina oporezivanja.
Više o tome na stranici: http://www.misljenja.hr/novosti/promjena-nacina-oporezivanja-fizickih-osoba-u-obrtnickim-djelatnostima-prijelaz-s-poreza-na-dohodak-/533/