Udruženje obrtnika Sisak održalo je X. sjednicu Skupštine u utorak 27. svibnja 2014. u prostorijama Doma obrtnika. Glavna tema ove sjednice bila je donošenje odluke o usvajanju novog Statuta radi usklađivanja s novim Zakonom o obrtu. Koncem godine došlo do promjena Zakona o obrtu za koji smo se nadali da će obuhvatiti sve probleme koji se kroz sustav protežu već dugi niz godina, ipak nismo u mogućnosti tvrditi da se spomenuto i ostvarilo. Naime, stupanjem na snagu novog Zakona očekivano poboljšanje stanja obrtništva nije se obistinilo već se postigao upravo suprotni efekt – obrti i radna mjesta se zatvaraju čime se potiče stvaranje nelojalne konkurencije, limitiranjem komorskog doprinosa na 44 kune onemogućava se kvalitetno funkcioniranje komorskog sustava, dok su komorama ukinute javne ovlasti u području redovnog strukovnog obrazovanja. U sustavu obrazovanja za vezane obrte trenutno se nalazi više od 26.000 učenika. Uz usvajanje Statuta, na dnevnom redu bili su Izvješće Nadzornog odbora, Izvješće o ostvarenom Planu prihoda i rashoda te Izvješće o radu za 2013.
Osvrnuli smo se i na rad obrtnika kroz sekcije. Naša najaktivnija sekcija i u protekloj godini bila je Sekcija frizera i kozmetičara. Početkom godine dovršena je humanitarna akcija iz 2012. ”Šišanje za 5 kuna” kada se u potpunosti obnovila soba na dječjem odjelu sisačke Bolnice dok je u prosincu pokrenuta nova akcija – ovaj put za Centar za žene Adela.
U sklopu Udruženje obrtnika Sisak djeluje 7 sekcija:
- Sekcija proizvodnog obrta – udio djelatnosti u ukupnom broju obrta Siska
- Sekcija uslužnog obrta i obrta za intelektualne usluge gospodarskog karaktera
- Sekcija ugostitelja i turističkih djelatnika
- Sekcija trgovine
- Sekcija prijevoznika
- Sekcija cvjećara i vrtlara
- Sekcija frizera i kozmetičara
S danom 31.12.2013. godine Udruženje ima ukupno 818 aktivnih obrta, od kojih je u radu 801, privremeno obustavljeno 7, te bez početka rada 10.
Uzroke treba tražiti u više komponenata, a najznačajnije su: teškoće u kojima se nalazi cjelokupno gospodarstvo RH, prestanak rada velikih gospodarskih subjekata (CMC, Herbos, smanjeni obim proizvodnje Rafinerije), rad na crno, siva ekonomija te nelojalna konkurencija, otežana naplata ili općenito nemogućnost naplate potraživanja, neučinkovit sustav pravosuđa, odnosno sporost donošenja pravomoćnih sudskih odluka.
U 2013. godini u odnosu na ukupan broj obrta uslužne djelatnosti obuhvaćaju 41% te su najzastupljenije. Uslužni obrti obuhvaćaju usluge autostruke, graditeljstva, tiskarskih usluga, intelektualnih te ostalih zanatskih usluga. Ugostiteljstvo i turizam obuhvaća 14%, trgovina 17%, prijevoz 6%, ribarstvo i poljodjelstvo 5% te frizeri, kozmetičari, njega tijela 7%. Proizvodne djelatnosti obuhvaćaju 11% obrta.
Moramo naglasiti kako se nastavila pozitivna suradnja s Uredom gradonačelnika, te s novom Gradonačelnicom. U suradnji s Poreznom upravom ispostavom Sisak i kontinuiranom suradnjom s Obrtničkom komorom Sisačko-moslavačke županije organizirali smo nekoliko seminara. Udruženje obrtnika Sisak i Obrtnička komora SMŽ sudjelovali su na natječaju Ministarstva poduzetništva i obrta te im je dodijeljena bespovratna financijska potpora za informatičku izobrazbu obrtnika. Na razini Udruženja informatička edukacija osigurana je za 24 obrtnika. Informatička izobrazba odvijala se u Pučkom otvorenom učilištu Mencl, a za sve obrtnike je bila besplatna i upisuje se u elektronsku radnu knjižicu.
Tragom razvoja mreže poslovnih kontakata i suradnji, održano je i nekoliko sastanaka s predstavnicima Unsko-sanskog kantona i preduzetničkog centra iz Prijedora. Tema sastanaka bile su uspostavljanje regionalne gospodarske suradnje i uključivanje što većeg broja partnera u istu. Naglasak je stavljen na suradnju Bosne i Hercegovine s Hrvatskom nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju te na pronalaženje partnerskih projekata prekogranične suradnje. Istaknuta je potreba za pronalazak zajedničkih interesa i poboljšanje komunikacije kako bi se stvorili preduvjeti za uspješnu provedbu projekata prekogranične suradnje.
Udruženje je redovito informiralo članove Upravnog odbora o svim kreditnim linijama koje je putem javnih poziva raspisivala Sisačko-moslavačka županija, Ministarstvo za obrt, malo i srednje poduzetništvo te druga ministarstva. Najpovoljniji plasman je i dalje iz programa „Poduzetnički krediti“. Zahvaljujući činjenici da imamo svog predstavnika u Povjerenstvu za dodjelu kredita, obrtnici imaju informacije iz prve ruke.